Dieta dla dzieci z autyzmem

Dieta dla dzieci z autyzmem

Jeśli u twojego dziecka zdiagnozowano autyzm, dieta bezglutenowa może być świetnym sposobem na zdrowe i szczęśliwe życie. Dieta ta polega na unikaniu wszystkich produktów zawierających gluten i orkisz. Choć większość ziaren nie zawiera glutenu, ważne jest, by wybierać produkty specjalnie oznaczone jako bezglutenowe. Również produkty mleczne będą zawierać kazeinę, więc powinieneś szukać owsa bezmlecznego i unikać go całkowicie.

Dieta GFCF

Choć dieta GFCF dla dzieci z autyzmem jest mniej restrykcyjna niż standardowa dieta dziecka, nadal ważne jest, by uwzględniać w niej odpowiednie ilości białka, tłuszczów, węglowodanów i witamin. Licencjonowany dietetyk może pomóc ci dowiedzieć się więcej o tej diecie i o tym, jak ją zmodyfikować, by spełnić specyficzne potrzeby żywieniowe twojego dziecka. Jeśli twoje dziecko ma alergię na jeden lub więcej z tych składników, należy je wyeliminować.

Choć dziecko z autyzmem może być uczulone na konkretny pokarm, ważne jest, by unikać jego spożywania, jeśli wywołuje on reakcję alergiczną. Dodatkowo produkty mleczne zawierają hormony, w tym rBGH, który jest modyfikowany genetycznie i może zaburzać zdolność organizmu do wykorzystywania folianów. Hormony te, spożywane w dużych ilościach, mogą prowadzić do przedwczesnego dojrzewania i wzrostu komórek rakowych. Dieta GFCF jest bezpieczna dla dzieci z autyzmem i jest wiele sklepów internetowych, które specjalizują się w tej diecie. Niektórzy rodzice sami przygotowują jedzenie, zamrażając je, by można je było wykorzystać później.

Dieta GFCF dla dzieci z autyzmem nie jest pozbawiona kontrowersji. Choć dieta GFCF dla dzieci z autyzmem nie jest całkowicie pozbawiona podstaw naukowych, nie udowodniono jej skuteczności w leczeniu autyzmu. Niektóre dzieci mogą mieć trudności ze zmianą i wymagają stopniowego przejścia. Inne mogą dobrze się rozwijać na diecie typu “wszystko na raz”. Niezależnie od tego, w jaki sposób wprowadzana jest dieta GFCF dla dzieci z autyzmem, ważne jest, by pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia.

W metaanalizie dotyczącej terapii dietetycznych dla dzieci z autyzmem przeanalizowano dietę GFCF i inne podobne diety. Spośród nich dieta GFCF okazała się najbardziej skuteczna w poprawie zachowań społecznych i objawów żołądkowo-jelitowych. Wyniki tych badań muszą być jednak interpretowane z ostrożnością ze względu na dużą liczbę ograniczeń w literaturze. Niemniej jednak surowe dane potwierdzające te wnioski zostaną udostępnione bez zastrzeżeń.

Oprócz pomocy dziecku z autyzmem, dieta GFCF może również pomóc dzieciom z ASD uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych i behawioralnych. Te problemy żołądkowo-jelitowe mogą być związane z obecnością glutenu i kazeiny, które stymulują układ opioidowy organizmu. Ponadto może to również poprawić wrażliwość na ból. Dieta GFCF może nawet zmniejszyć aktywność drgawek. Jednak dieta GFCF dla dzieci z autyzmem nie jest pozbawiona wad.

Choć badania naukowe nad korzyściami i zagrożeniami związanymi z dietą GFCF dla dzieci z autyzmem nie są jednoznaczne, niektórzy rodzice próbują ją stosować, by dać dziecku większe szanse na wyzdrowienie. Wykazano, że dieta GFCF łagodzi objawy u dzieci z autyzmem, zmniejszając dolegliwości żołądkowo-jelitowe, poprawiając nastrój i zachowanie dziecka. Rodzice donoszą, że ta dieta jest świetnym sposobem na pomoc dziecku z autyzmem.

Dieta bezkazeinowa

Dieta bezkazeinowa jest dobrym wyborem dla dziecka z autyzmem. Podczas gdy niektóre dzieci mogą sobie dobrze radzić na diecie bezglutenowej, inne dzieci z autyzmem mogą potrzebować diety bezkazeinowej. Jeśli twoje dziecko ma autyzm, dieta bezglutenowa jest dla niego najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, by pamiętać, że gluten można znaleźć w wielu produktach poza żywnością. Wiele produktów, w tym kosmetyki, smażone potrawy i pakowane mieszanki, zawiera gluten.

Niektórzy naukowcy uważają, że dieta bezkazeinowa może mieć pozytywny wpływ na autyzm. Pozostają jednak pewne pytania. Na przykład jedno z badań dotyczących diety bezglutenowej nie wykazało żadnych pozytywnych efektów u dzieci z autyzmem. Wyniki wśród dzieci stosujących dietę były mieszane. Te, które wyeliminowały tylko jedną lub drugą grupę pokarmów, odniosły mniejszy sukces. Nie zaobserwowano też pozytywnego wpływu na wyniki w komunikacji. Dieta bezkazeinowa ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi metodami leczenia, w tym lekami przeciwpsychotycznymi.

Wiele osób z ASD doświadcza nasilonych objawów żołądkowo-jelitowych. Dieta bezglutenowa nie zwiększa objawów żołądkowo-jelitowych, ale może być korzystna w zmniejszaniu stanu zapalnego jelit. Ten stan zapalny może powodować słabe wchłanianie składników odżywczych i “nieszczelne jelita”. Dzieci z autyzmem również mogą doświadczać nasilonych objawów żołądkowo-jelitowych. Stosując dietę bez kazeiny, objawy u Twojego dziecka ulegną poprawie. Dieta bezglutenowa może nie tylko poprawić zachowanie dziecka, ale także zmniejszyć objawy ASD.

Związek między dietą a autyzmem jest złożony. Dieta bezglutenowa lub bezkazeinowa może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem swojego dziecka. Jeśli u dziecka pojawią się objawy żołądkowo-jelitowe, powinno ono zostać zbadane przez gastroenterologa. Dieta bez kazeiny dla dzieci z autyzmem może pomóc złagodzić te objawy i poprawić ogólny stan zdrowia.

Sprawdź też:   Wskazówki dotyczące przygotowywania diety dla osób starszych w pozycji leżącej

Innym ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na zdrowie dziecka, jest jego wrażliwość sensoryczna. Dzieci z autyzmem mogą odnieść korzyści z diety bezglutenowej, jeśli mają problemy żołądkowo-jelitowe lub alergie. Dzieci z autyzmem mogą również skorzystać z diety bezkazeinowej, jeśli mają alergię na gluten lub celiakię. Jeśli nie jesteś pewien, czy dieta bezglutenowa jest właściwym wyborem dla Twojego dziecka, porozmawiaj z pediatrą lub lekarzem prowadzącym.

Choć wyniki badania są zachęcające, jest jeszcze za wcześnie, by zalecać stosowanie diety bezglutenowej i bezkazeinowej. Rodzice powinni rozważyć korzyści płynące z poradnictwa żywieniowego, a także zmiany w diecie. Wiadomo, że zarówno gluten, jak i kazeina są związane ze zwiększoną częstością występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu, więc unikanie ich może być właściwym wyborem dla dziecka z autyzmem. Jeśli to nie zadziała, rozważ przejście na inną dietę bezglutenową lub bezkazeinową, by pomóc dziecku poprawić jego stan.

Jest wiele powodów, by unikać nabiału i pszenicy, w tym wysoki poziom glutaminianu sodu. Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości folianów do prawidłowego rozwoju mózgu. Wspomaga on również metabolizm pirymidyn, które są budulcem DNA i RNA. Te związki chemiczne są niezbędne dla energii i rozwoju poznawczego. Większość dzieci z autyzmem ma przeciwciała, które blokują przedostawanie się folianów do płynu mózgowo-rdzeniowego. Ponadto produkty mleczne mogą pogorszyć ten stan.

Dieta bez pszenicy

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na wprowadzenie diety bez pszenicy dla dzieci z autyzmem. Podczas gdy dla niektórych dzieci stopniowe podejście może być łatwiejsze, innym może być trudno przestawić się od razu. W takich przypadkach stopniowe podejście może okazać się najlepsze. Jeśli jednak dziecko ma autyzm, powinieneś wziąć pod uwagę jego potrzeby, zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w jego diecie.

Istnieją mocne argumenty przemawiające za stosowaniem diety bez pszenicy u dzieci z autyzmem. Stan zapalny jelit może powodować “nieszczelne jelito”, co sprawia, że niestrawione białka glutenu i kazeiny omijają układ trawienny i docierają do krwiobiegu. Peptydy z glutenu i kazeiny przyłączają się do receptorów opiatów w mózgu, wywołując efekt uzależnienia. Wiele dzieci z autyzmem doświadcza objawów podobnych do odstawienia glutenu lub kazeiny, gdy te substancje zostaną usunięte z ich diety.

Amerykańska Akademia Pediatrii wydała ostatnio nowe wytyczne dotyczące leczenia autyzmu. Nowe wytyczne zachęcają rodziców do poszukiwania terapii opartych na dowodach naukowych, które mogą pomóc ich dzieciom. Zaburzenia ze spektrum autyzmu dotykają 1 na 59 dzieci. Zaburzenie to powoduje problemy z komunikacją społeczną i powtarzającymi się wzorcami zachowań, a jego przyczyna nie jest znana. Osoby z autyzmem mają też tendencję do doświadczania objawów lęku, drgawek, zaburzeń uwagi i problemów sensorycznych.

Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń związanych z dietą bez pszenicy dla dzieci z autyzmem. Wiele dzieci z autyzmem jest wyjątkowo wybrednych w jedzeniu. Co więcej, ich wybredność może być oznaką ograniczonego zachowania i powtarzających się schematów. Dieta bez pszenicy może być uboga w błonnik i niezbędne składniki odżywcze, co potęguje problemy z karmieniem, a może nawet komplikacje neurologiczne. Ponadto dieta bezglutenowa może zawierać metale ciężkie, które mogą powodować problemy neurologiczne.

Badanie wykazało, że dieta bez pszenicy i bez kazeiny skutecznie poprawiła objawy autyzmu u niektórych dzieci z autyzmem. Jednak wyniki badania muszą być interpretowane sceptycznie. Oprócz stosowania niesprawdzonych metod leczenia, rodzice są kuszeni do eksperymentowania z dietą, która może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Na przykład badanie Penn State opierało się na wywiadach z rodzicami, które są notorycznie niewiarygodne, jeśli chodzi o zbieranie danych naukowych.

Dieta bez pszenicy dla dzieci z autyzmem może pomóc w zmniejszeniu objawów zaburzenia poprzez zmniejszenie stanu zapalnego jelit. Ten ostatni może powodować problemy z przyswajaniem składników odżywczych i może powodować nieszczelność jelit. W tym przypadku dieta bezglutenowa może być korzystna na dłuższą metę. Jednak dieta bezglutenowa dla dzieci z autyzmem nie powinna być stosowana u każdego dziecka. Należy pamiętać, że gluten jest powszechnie obecny w przetworzonej żywności, kosmetykach i lekach.

Korzyści płynące z diety bezglutenowej dla dzieci z autyzmem są liczne. Oprócz zmniejszenia objawów żołądkowo-jelitowych, zwiększa ona także zdolność dziecka do nauki i mówienia. Wielu rodziców odnotowało poprawę w zakresie mowy i zachowania, a nawet poprawę wzorców snu. Rodzice powinni skonsultować się z dietetykiem i lekarzem dziecka przed rozpoczęciem diety bez pszenicy dla swojego dziecka. Powinni też skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny objawów żołądkowo-jelitowych, jeśli ich dziecko ma problemy z układem pokarmowym.

Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Zdrowa dieta dla 11-latka
Zdrowa dieta dla 11-latka

Zdrowa dieta dla 11-latka

Jeśli planujesz zapewnić swojemu jedenastolatkowi pożywną dietę, musisz wiedzieć

Następny
Dieta dla piłkarza
Dieta dla piłkarza

Dieta dla piłkarza

Co powinien jeść piłkarz?

Może Cię zainteresować