Dieta przy atopowym zapaleniu skóry

Dieta przy atopowym zapaleniu skóry

Dieta w przypadku atopowego zapalenia skóry może być kluczowym elementem w odwróceniu choroby, mówi Peter Lio, asystent profesora klinicznego w Northwestern University’s Feinberg School of Medicine w Chicago. Dieta i atopowe zapalenie skóry mogą być ze sobą ściśle powiązane, ale jest wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym olej rybi, cukier, rafinowane węglowodany i pszenica. Członkowie AAD mogą być również zainteresowani poznaniem skuteczności niektórych produktów spożywczych, takich jak orzechy i nasiona.

Diety eliminacyjne

Diety eliminacyjne w przypadku egzemy atopowej mogą zmniejszyć objawy, ale nie są zalecane dla wszystkich. Badania wykazały, że samowolne wyeliminowanie niektórych pokarmów nie zmniejsza objawów, a ponadto istnieje niewiele badań przeprowadzonych na dorosłych. Jednak kilka suplementów może pomóc. Oto kilka korzyści płynących ze stosowania suplementów probiotycznych. Amerykańska Akademia Dermatologii nie zaleca stosowania diet eliminujących pokarmy.

Dieta eliminacyjna IFM to krótkoterminowy, trzytygodniowy program, w którym pacjenci eliminują ze swojej diety określone produkty lub ich kategorie przez 21 dni. Po tym okresie pacjenci mogą ponownie wprowadzić te pokarmy do swojej diety. Należy pamiętać, że ta dieta może być trudna dla dzieci, które mogą jej nie rozumieć. Pacjenci powinni być również świadomi, że diety te wymagają spożywania określonych ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Niektóre badania wykazały, że dzieci z egzemą odnoszą korzyści z diety wykluczającej określone pokarmy. Badania te, znane jako “diety eliminacyjne dla atopowego zapalenia skóry”, mają na celu ustalenie, czy wykluczenia z diety w przypadku atopowego zapalenia skóry działają. W jednym z badań wzięła udział grupa ochotników, u których zdiagnozowano egzemę i losowo przydzielono do diety wykluczającej określone pokarmy.

Olej rybi

Najnowsze badania sugerują, że suplementacja olejem rybim może poprawić objawy atopowego zapalenia skóry, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Istnieją również obiecujące efekty dietetyczne, w tym korzyści dla układu sercowo-naczyniowego i zmniejszenie stanu zapalnego. To tylko niektóre z powodów, dla których klinicyści powinni stosować suplementy z olejem rybim przy atopowym zapaleniu skóry. Ale jak skuteczne są suplementy z olejem rybim? I czy są one warte ryzyka?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że olej rybi nie jest bezpieczny w stosowaniu bezpośrednio na skórę, ale prawdopodobnie jest bezpieczny do spożycia w inny sposób. Nie zbadano, czy może mieć wpływ na płód lub dziecko matki karmiącej. Nie powinno się go również spożywać z dala od rekinów, mieczników, rybilek i makreli królewskich, które mogą zawierać duże ilości rtęci i innych toksyn. Poza suplementami oleju rybnego, inne owoce morza powinny być spożywane w małych ilościach, a ryby powinny być ograniczone do 12 uncji tygodniowo.

Choć suplementy oleju rybnego mogą mieć pozytywny wpływ na objawy atopowego zapalenia skóry, powinny być stosowane tylko w ostateczności. Badania wykazały, że olej rybi pomaga zmniejszyć produkcję leukotrienu B4, substancji chemicznej, która jest związana z egzemą. Pamiętaj jednak, by przed zastosowaniem suplementów z olejem rybnym porozmawiać z lekarzem. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej diety lub stosowania suplementów ważne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Cukier

Badania wykazały, że przeciętny Amerykanin spożywa od 22 do 30 łyżeczek cukru dziennie. Choć nie wydaje się to dużą ilością, to wystarczy, by wywołać choroby skóry takie jak egzema. Według dr Saya Obayan, dermatologa klinicznego z certyfikatem, cukier powoduje stany zapalne w organizmie. Trafia też prosto do jelit, gdzie jest przetwarzany i dostaje się do krwiobiegu. Może to doprowadzić do wybuchu atopowego zapalenia skóry.

Zbyt duża ilość cukru wpływa na zdolność organizmu do samoregeneracji, powodując wiotczenie, pękanie i zaczerwienienie dotkniętych obszarów. Zbyt duża ilość cukru może też zmniejszyć efektywność systemu odpornościowego, powodując przewlekłe stany zapalne. W związku z tym należy ograniczyć spożycie cukru do minimum. Aby przeciwdziałać temu efektowi, powinieneś zwiększyć spożycie owoców i warzyw oraz kwasów tłuszczowych omega. Ponieważ cukier jest jedną z głównych przyczyn uszkodzeń skóry, zmniejszenie ilości przetworzonego cukru w diecie jest kluczowe.

Choć większość przypadków dietetycznego atopowego zapalenia skóry jest łagodna, lekarz może przeprowadzić testy skórne, by ustalić, czy cukier jest winowajcą. Jeśli podejrzewasz, że cukier jest przyczyną twojej egzemy, być może będziesz musiał nosić przy sobie wstrzykiwacz epinefryny, gdziekolwiek jesteś. Może się to wydawać niewielką ilością, ale może okazać się niezbędne w przypadku poważnych reakcji.

Sprawdź też:   Dieta dla piłkarza

Rafinowane węglowodany

Pokarmy wywołujące egzemę, takie jak pszenica, są uważane za produkty zapalne, które wywołują egzemę. Zmiany w diecie mogą jednak uzupełniać leczenie dermatologiczne zapalnych chorób skóry. W szczególności należy ograniczyć spożycie węglowodanów rafinowanych, zwłaszcza białej mąki, która ma wysoki indeks glikemiczny i zawiera takie składniki jak soja i oleje roślinne. Oprócz unikania pokarmów zapalnych, chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni również unikać cukrów rafinowanych i węglowodanów przetworzonych, ponieważ są one związane z przerostem drożdżaków/grzybów jelitowych.

Spożywanie zdrowej, zrównoważonej diety jest pierwszym krokiem w leczeniu egzemy. Dieta bogata w owoce, warzywa i białka powinna być spożywana z umiarem. Rafinowane węglowodany powodują, że ciało wytwarza podwyższony poziom insuliny, co sprzyja stanom zapalnym. Aby zapobiec powodującemu stany zapalne działaniu cukrów rafinowanych, należy stosować dietę bogatą w pełnoziarniste węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze.

Alergie pokarmowe są częstym powodem zaostrzenia egzemy u dzieci. Choroba ta jest jednak złożona i może być wywołana przez wiele innych czynników. Jeśli uważasz, że jakiś pokarm wywołuje egzemę, skonsultuj się z lekarzem. On lub ona potwierdzi, czy rzeczywiście jesteś uczulony na dany pokarm i określi, czy pokarmy, które spożywasz, powodują zaostrzenia.

Alergeny pokarmowe

Obecnie standardem postępowania w przypadku alergii pokarmowej jest unikanie pokarmów zawierających uczulające składniki, takich jak orzeszki ziemne. Unikanie alergenów jest jednak trudnym zadaniem, ponieważ składniki te są powszechnie obecne w wielu pokarmach. W rzeczywistości 58% osób z alergią na orzeszki ziemne przypadkowo spożywa je w ciągu pięciu lat. Co więcej, niektóre z alergenów znajdują się w pokarmach, które nie są tradycyjnie uznawane za alergeny pokarmowe.

W jednym z badań sprawdzono, czy Staphylococcus aureus występujący w atopowym zapaleniu skóry jest związany z uczuleniem na pokarmy. Stwierdzono związek między kolonizacją Staphylococcus aureus a uczuleniem na pokarmy, niezależnie od ciężkości atopowego zapalenia skóry. Staphylococcus aureus produkuje enterotoksynę B, która jest toksyną uczulającą, obecną w skórze.

Chociaż alergia pokarmowa może prowadzić do zaostrzenia egzemy, nie powinna być podstawą do zakazu spożywania niektórych pokarmów. Dr Jessica Hui, alergolog dziecięcy z National Jewish Health w Denver, wyjaśnia to nieporozumienie. “Musimy być pewni, że leczymy atopowe zapalenie skóry, a nie tylko alergię pokarmową” – powiedziała.

Postępy w patogenezie AZS znacząco wpłynęły na opiekę nad chorymi na AZS. Jednak ten nowy standard opieki jest szarą strefą, która pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. W międzyczasie pacjenci nadal będą pytać o swoją dietę. A trzeba pamiętać, że dieta, która jest restrykcyjna wobec jednego alergenu, może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko rozwoju innej alergii pokarmowej.

Miód Manuka

Jeśli cierpisz na egzemę, możesz się zastanawiać, czy miód manuka jest korzystny dla twojego stanu. Miód ten jest naturalnym lekiem na atopowe zapalenie skóry i jest stosowany od tysięcy lat w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Nie jest jeszcze jasne, czy wyleczy on twoją chorobę, ale niektórzy ludzie przysięgają na niego.

Oprócz właściwości leczniczych, pomaga też zapobiegać osiedlaniu się bakterii na powierzchni skóry. Wiele bakterii lubi żyć w gęstych “biofilmach”, a ten rodzaj kolonizacji może prowadzić do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry. Ale miód może działać w inny sposób. Oprócz właściwości antybakteryjnych, miód Manuka jest znany jako silny przeciwutleniacz i może hamować wzrost patogenów powodujących rany. Ponadto pierwsze badania sugerują, że miód manuka może pomóc zmniejszyć stan zapalny skóry, co może sprzyjać gojeniu się ran.

Chociaż miód manuka jest bezpieczny dla większości ludzi, u niektórych może wywołać reakcję alergiczną. Może on również podnieść poziom cukru we krwi, dlatego osoby chore na cukrzycę powinny zachować ostrożność. Nie powinien być też stosowany u niemowląt poniżej pierwszego roku życia, gdyż może wywołać zatrucie jadem kiełbasianym. Lepka konsystencja może sprawić, że będzie niewygodna w użyciu. Jak każdy lek, miód manuka na atopowe zapalenie skóry powinien być stosowany z ostrożnością.

Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next
Dieta dla osób z wrzodami
Dieta dla osób z wrzodami

Dieta dla osób z wrzodami

Wiele pokarmów, które możesz jeść, jest bogatych w polifenole i jest korzystnych

You May Also Like