Kiedy gotujesz obiad dla swojego bliskiego seniora, pamiętaj, żeby ograniczyć do minimum używanie przyborów kuchennych i przyrządów do przytrzymywania łóżka. Jedząc w pozycji leżącej, twój bliski senior będzie mógł cieszyć się pożywnym posiłkiem, który zapewni mu zainteresowanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci przygotować dietę dla osoby starszej w pozycji leżącej. Pamiętaj, że nie powinieneś przywiązywać zbyt dużej wagi do wartości odżywczych posiłków.
Zmniejsz zapotrzebowanie na przybory kuchenne
Adaptacyjne przybory kuchenne są zaprojektowane tak, by zmniejszyć siłę skręcającą nadgarstek i dłoń. Istnieje kilka rodzajów przyborów, w tym takie z wbudowanymi uchwytami i zakrzywionymi rączkami. Mogą być obciążone, żeby zapobiec rozlaniu i ustabilizować drżenie. Niektóre przybory mają wbudowane uchwyty i rączki, a niektóre są nawet regulowane.
Przybory z ciężarkami są dostępne w różnych rozmiarach, w tym takie, które można regulować, żeby pasowały pod dłonie pacjenta. Dostosowane naczynia mogą być wykonane z wytrzymałego plastiku lub ważonego metalu, żeby nie zostały przypadkowo upuszczone. Osłona na talerz zapobiega rozlewaniu jedzenia i pomaga seniorowi czuć się bezpiecznie podczas jedzenia. Obciążone naczynia mogą też zredukować drżenie i poprawić celność.
Zmniejsz potrzebę przytrzymywania w łóżku
Jednym z kluczowych sposobów na ograniczenie stosowania przytrzymywania w łóżku jest zapewnienie wielu alternatywnych rozwiązań. Może to być na przykład korzystanie z leżanki, fotela, wózka inwalidzkiego, chodzika lub wózka elektrycznego. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj, żeby przed jej użyciem skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj też o tym, by poinformować osobę dotkniętą demencją o ryzyku i korzyściach płynących z korzystania z przytrzymywania w łóżku podczas jedzenia.
Kolejną popularną opcją są barierki boczne, ale mogą stanowić zagrożenie upadkiem dla osób starszych. Osoby, które w pośpiechu wstają z łóżka, nie powinny być krępowane przez barierki. Zamiast tego warto rozważyć użycie podkładek pod barierki. Zapewnią one doskonałą ochronę, a jednocześnie dadzą poczucie zamknięcia. Osoby starsze powinny być również otoczone swoimi ulubionymi rzeczami. Jednak barierka może być przeszkodą w jedzeniu, a nawet utrudniać wstawanie z łóżka.
Zmniejszenie potrzeby przytrzymywania w łóżku podczas jedzenia można też osiągnąć poprzez usunięcie czynników rozpraszających. Dodanie prawdziwych dzwonków po bokach łóżka również może zmniejszyć potrzebę przytrzymywania. Jeśli pacjent stanie się niespokojny podczas leżenia, opiekun może zostać zaalarmowany przez dźwięk dzwonków. Ważne jest też, by zapewnić pacjentowi pomoc przy wstawaniu z łóżka.
Według badań przeprowadzonych przez University of New South Wales zmiana pozycji co dwie godziny jest nieskuteczna w zapobieganiu odleżynom. Zakłóca też naturalny rytm snu i powoduje pobudzenie. Co więcej, jest to forma instytucjonalnego znęcania się nad osobami starszymi. To tylko niektóre ze sposobów, by ograniczyć konieczność przytrzymywania w łóżku podczas spożywania posiłków przez osoby starsze leżące. Dlatego w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą od leczenia ran.
Wśród metod stosowanych w celu ograniczenia konieczności przytrzymywania w łóżku podczas jedzenia są m.in. prześcieradła w łóżku. Inną opcją jest zamykana taca w pokoju. Zablokowana taca może uniemożliwić osobie jedzącej wstanie z łóżka. W takim przypadku nie może ona wstać z łóżka. Ta sama zasada dotyczy przytrzymywania w łóżku podczas spożywania posiłków przez osoby starsze w pozycji leżącej.
Demencja powoduje problemy ze snem i może wskazywać na potrzebę dodatkowego wsparcia. Poznanie objawów demencji pomoże ci skuteczniej zaplanować opiekę. Ograniczenia fizyczne nie zawsze są konieczne i mogą być szkodliwe. Podwyższona barierka przy łóżku może pomóc uniknąć błądzenia. Im wyższe barierki, tym mniejsze ryzyko upadku. Kiedy osoba starsza leży, najlepiej jest poruszać nią co około godzinę. Możesz też użyć deski na kolana lub podłokietnika, żeby podeprzeć górną część ciała. Użycie ściereczki do mycia również pomoże zmniejszyć ryzyko upadku.
Zachęcaj seniorów do jedzenia
Jeśli twój bliski ma problemy z jedzeniem, możesz mu pomóc, zapewniając różne opcje przekąsek i posiłków. Jeśli nie czuje się głodny, możesz rozważyć podawanie mu mniejszych porcji. Możesz też spróbować podawać jedzenie palcami lub puszczać muzykę podczas jedzenia. Osoby starsze będą bardziej skłonne do angażowania się w czynności, jeśli będą rozproszone, więc staraj się ograniczyć wielozadaniowość podczas posiłków. Możesz zachęcić go do jedzenia, podając mu dania, które lubi.
Podczas karmienia nawiązuj kontakt wzrokowy z bliską osobą. Jeśli leży, jest podatny na zakrztuszenie. Jeśli karmisz seniora w pozycji leżącej, upewnij się, że może on usiąść, używając poduszki. Jeśli nie, daj mu poduszkę, żeby go podeprzeć. Zdziwisz się, o ile lepiej będzie się czuł, gdy już usiądzie. Spróbuj trzymać się rutyny, a będziesz zaskoczony, jak szybko zobaczysz rezultaty!
Podobne Tematy: